top of page
1/9

Hi, I am Nataliya

I am a family, wedding and event photographer with a documentary approach, specialized in the moment photography. I create unique photos for your personal story, working with you at home or on location. You don’t have to love the camera to take great photos - I still manage to capture the personal and emotional moments of your life just as they are. Because the tiny moments matter.

SEE MY WORK

No pretending. Pure moments. Real memories.

Filosofie

More about me...

I believe in moments which define who we are, how we live, what matters to us. These moments happen all the time, yet they can be so hard to notice and remember.

I am here to help you capture these moments. I will spend some time with you, listen and observe. I will try to learn what makes you laugh, what makes you sad and what amazes you. I will watch out for the moments which best capture all of that. The photos I take are meant to be a gift, treasure and family heritage.

 

On this site I would love to share also some personal works, people who inspire me, places that fascinated on my way, share my thoughts and vision of the world around us. 

I have been taking photos for my clients all over Europe and in the USA. I am fluent in four languages (English, Czech, Ukrainian and Russian) and trying to learn new one. 

I have graduated from a couple of documentary and photojournalistic schools and courses. 

 

In 2018 I was part of an international photography workshop at the Catalan Civic Center Casa Golferichs in the heart of Barcelona, Spain, with the VII photographers, during their annual meeting. 

In 2014 there was my personal photo exhibition in Hradec Kralove, called We are all in boat, dedicated to emigrants in the Czech republic. In 2018 my works were a part of a prestige exhibition Czech Press Photo. 

IMG_7410.JPG

TESTEMONIALS

11036665_940584139296650_117698533128246

Za nás je Naty top fotografka! Minimálně jednou ročně si s ní dáváme rande, aby zachytila naši rodinu. Její fotky nejsou strojené a aranžované, ale jsou autentické, opravdové a nádherné! A zachytit najednou 5 členů rodiny a zaujmout 3 děti tak kvalitně, to umí snad jen ona 

mDevCamp-3.jpg

Šárka Štosková

Skvělá spolupráce! Natalyia pro nás fotila festival a veletrh současné fotografie FOTOEXPO 2018. Na fotkách dokázala zachytit jedinečný genius loci události. Více jsme si nemohli přát! Je to skvělá reportážní fotografka, která umí hledat ty správné momenty. Její fotky jsou přirozené a vystihují emoce dané chvíle. Určitě se na Natalyi obrátíme i v budoucnosti!

64896837_2415699295118453_54270955024222

Bylo to naše první focení, protože dítě, že jo...:) Takže jsme poprvé zatoužili po fotkách, kde budeme všichni. Neradi se fotíme a myslíme si, že nejsme fotogeničtí, a i přesto dopadly fotky skvěle a přirozeně. Natálka je profík, který přesně ví, jak zapadnout, ale zároveň si pořád hlídá svoji práci a neuteče jí jediný správný moment. U nás fotila s celou širou rodinou, takže u nás byl pořádný šrumec. Přesto na nikoho nezapomněla - každý tam má tu "svojí" fotku. Vřele focení s ní doporučuji!!

From the blog

bottom of page