top of page

cz| Sport a focení


Nejsem sportovní typ, ale sportovce jsem vždy obdivovala. A to nejen kvůli tomu, že zvládnou to, co si ostatní smrtelníci nedokáží ani představit. Líbí se mi jejich filozofie a přístup k tomu, co dělají. Myslím, že je to hodně podobné focení. Soutěživost, ale zároveň respekt k soupeři. Odhodlání, disciplína, láska a oddanost k tomu, co dělají, neustálé se zlepšování a práce na sobě. Nemám přehnané iluze ani o sportu, ani o fotosvětě. V obou táborech najdeme ty, kteří se posouvají i kvůli ne vždy ryzím, sportovním hodnotám. Jenže to nejsou profesionálové, jak je vnímám já. Sport je hlavně o férovosti, tvrdé práci a překonání sebe sama.

Těch pár špičkových sportovců, které jsem měla to štěstí potkat, se trochu podobají těm nejlepším fotografům, kteří již něco dokázali nejen ve svém životě, ale i v životech ostatních. Jsou upřímní, ochotní podělit se o své zkušenosti a pomoci těm, kteří teprve začínají, místo toho, aby honili své ego. Moc se mi líbí jejích soutěživost, která je pohání dál, ale zároveň budí respekt k soupeři, odhodlání a pokoru.

Sport také dokáže připravit na prohru. Na to, že až spadneš, se musíš zvednout a pokračovat. Učí, že někdy je potřeba bojovat, jindy změnit taktiku, více makat. No a občas přes veškeré úsilí prohraješ, protože někdo může být lepší než ty. Jenže to není konec, ale výzva. Po prohře přichází čas na analýzu vlastních chyb, pochopení, co by se mohlo udělat jinak a lépe a příště se snažit více.

I když nejsem sportovní fotograf, v létě mi bylo nabídnuto nafotit plavecký kemp pro děti Plaway. Nevěděla jsem, co od toho čekat. Ale bylo to lepší, než jsem si kdy mohla představit. Děti, které už nejsou děti. Jsou to sportovci, kteří se chtějí učit, aby mohli vyhrávat, baví je plavání a mají k němu respekt. I když jsou si teoreticky soupeři, fakticky jsou součástí jedné velké rodiny. A jejich trenéři? Snaží se, aby každodenní tréninky byly nejen tvrdá dřina, ale i zábava. Předávají své zkušenosti, aby je už teď, na začátku, mohli naučit to, co sami získali v průběhu mnoha let.

Naty

#sport #plaveckzkemp

bottom of page