top of page

cz| Buďte sami sebou


Dnes jsme přehlcení obrazy ideální domácnosti a dokonalé rodiny. Vidíme to všude - v reklamě, v časopisech, na Facebooku. Lidí rádi sdílí krásné fotografie, kde dobře vypadají, jsou na krásném místě, všichni se tváří šťastně, prostě život je marmeláda a užívají si absolutně každého dne. Jenže kolik z toho je realita? A je to jediná realita?

Máma, když se probudí, nemá na sobě make-up, někdy bývá ráda, když si stihne vyčistit zuby a dát si ještě teplé kafe. Děti nemají sladěné oblečení, ale občas se musí převlékat po každém jídle (a to nezávislé na věku). Rodinný výlet je jako horská dráha, na které se střídají nálady a emoce. Někdy hodně nečekaně a bez varování. I toto je součastí rodinného života, ale ne rodinných fotografii.

Je to takový začarovaný kruh. Co vidíme, to pak znovu sdílíme ze své domácnosti. Jenže když se sdílí jen ty vymazlené fotografie a příběhy, neříkáme tím, že to jací jsme doopravdy, není samo o sobě dostačující? Když pořád pošťuchujeme děti i sebe, abychom se vždy koukali do kamery a usmívali, nedáváme tím najevo, že jinak to není dost? A také nenecháme je ani sebe, abychom prožili celý okamžik, ničím nerušený, takový jaký je.

To se musí změnit. Měli bychom se přestat srovnávat s ostatními. Nikdo nevidí, co se děje za zavřenými dveřmi, tak není třeba nikomu závidět a nic si dokazovat. Žijte svůj vlastní život. Každá rodina je jiná. Váš život je jen váš a už nikdy nebude stejný jako dnes, tak by ho bylo škoda promarnit v honbě za nějakou neexistující realitou a snažit se žít život, který ve skutečnosti ani neexistuje. Za 10, 20, 30 let si ještě rádi vzpomenete na veškeré trapasy s úsměvem, protože už to nebude bolet a nebudete se za ně stydět. Přijdou zas nové. Kromě toho, když budeme zapomínat na to, s čím jsme bojovali, co jsme museli překonat, kolikrát jsme se znovu postavili na nohy a znovu se učili chodit, nebudeme tím popírat kus sebe samých?

Prostě žijte a nepředvádějte se. Skutečnost je lepší než dokonalost. Originál je hodnotnější než napodobenina. Mějte vzpomínky, ke kterým se chcete vracet a o které se chcete podělit. Mějte fotografie, které zaznamenají tyto vzpomínky a okamžiky na celý život.

Olga a Katja

naty

#rodina

bottom of page