top of page

cz| Duševní zdraví v éře sociálních sítí


Minulý týden jsme s jednou kolegyní při rozhovoru sklouzly k tématu mentální hygieny a udržení si duševního zdraví v éře sociálních sítí.

Na jednu stranu, třeba Facebook je v dnešní době nejlepší platforma, kde se dozvědět o tom, co se okolo vás děje, jaké výstavy se pořádají, jaké akce probíhají, a také výborně slouží k udržení kontaktu s lidmi, kteří jsou daleko od nás. Na druhou stranu, Facebook a jiné sociální sítě se mohou stát závislostí nebo i (jako pro mě) zdrojem frustrace ze sebe a sílného pocitu méněcennosti. Najednou mi přestalo přinášet radost procházet si tyto platformy, ale více a více mě dostávaly do deprese. Přece pořád vidíte, jak jsou ostatní skvělí, dělají fantastické věci, jezdí na festivaly, kam bych taky chtěla, a na místa, kam bych se ráda vydala. Samozřejmě jsem si vědoma, co vše dalšího se může skrývat mimo zveřejněný život, ale i tak… Je těžké se nesrovnávat.

Před pár dny jsme úplně stejnou situaci řešily s fotografkou z Německa. Zažívá to samé a také se do toho dostala sama. Za tyto stavy nemůžou ostatní uživatelé, ani sociální sítě, jen špatné návyky, špatná mentální hygiena. V mém případě to došlo tak daleko, že jsem byla jen krůček od toho pověsit si svou fotografickou “kariéru” na hřebík a skončit s fotografováním jako prací. Jenže fotím, protože nemůžu nefotit, takže zase další pokus, znovu snaha něco dokázat sama sobě. To by však nešlo bez změny mého vlastního chování ve virtuálním světě. Smazala jsem sledování skoro všech účtů na Instagramu, hlavně “kolegů”, lidí, s jejichž prací můžu srovnávat tu svoji. Pro inspiraci sledují jen toho, kdo dělá něco úplně jiného. Takže, zde je seznam kroků, které mi osobně dost pomohly:

I. Vypnout sledování a promazat

Pokud někoho znám a nechci ho smazat ze seznamu kamarádů na Facebooku, ale štvou mě jeho příspěvky, neustálé nadávání nebo agresivní a zlý postoj k životu, menšinám, ekologii, a rozčiluje mě, jen když zahlédnu jeho jméno - tak potom vypnu sledování. Ať se mi to vůbec nedostane před oči. Na Instagramu pravidelně promazávám účty, které sleduji, třeba kvůli nekvalitnímu obsahu.

II. Hra

Začala jsem si se sociálními sítěmi více hrát. Hlavně Instagram stories. S tím teď experimentuji. Bude to tam sice jen 24 hodin, zabere to někdy i hodiny přemýšlení a plánování, ale bude to na mně, jak budou vypadat moje účty. V první řadě se v nich musím poznat a cítit dobře hlavně já sama. Jinak s nimi nikdy nebudu spokojená.

III. Jen nahlédnu

Sociální sítě jsou černou dírou, která mi může zastavit čas, a právě se mnou to algoritmy umí skvěle. Doporučují mi skvělá videa a příspěvky a to je nebezpečné. Proto si musím říct, kolik tam strávím času dříve, než si otevřu samotnou aplikaci.

Toto jsou hlavní kroky, které mi pomohly zbavit se neustálého pocitu nespokojenosti, a nakonec jsem znovu začala mít ráda svoje sociální sítě. A jak to máte vy? Co vám nejlépe funguje?

Naty


bottom of page