top of page

cz| Pozitíva karantény

Teď nedávno jsem slyšela o tom, že v Německu běží reality-show, asi něco jako kdysi Big Brother. Lidí žijí zvlášť v domě a to už nějakou dobu, takže vůbec netuší co se děje tam venku, o tom, že existuje nějaký koronavirus, nebo že v některých městech to vypadá jako v post-apokalyptických filmech. Přiznám se, že jim to nezávidím. Myslím si, že se pak vrátí do úplně jiného světa, než ze kterého vyšli. Kdoví jestli na něj budou připravení.


Hned na úvod chci napsat, že já beru situaci kolem koronaviru se vší vážností, odpovědností a ohleduplností. Nezavírám očí na dění v České republice i ve světě obecně. Jenže si myslím, že je velký rozdíl mezi uvědoměním a vnitřním strachem - na straně jedné, a na druhé - panikou a stresem. To druhé nejen může škodit okolí, ale také našemu vlastnímu zdraví.


A zde bych ráda uvedla pozitiva, která vnímám v souvislostí s karanténou. Snad vám to pozvedne náladu, uvědomíte si, že by to mohlo dělat šťastnýma i vás.


Momentálně z čeho (online) mám největší radost a cítím i hrdost a vděčnost, je silná vlna lidskosti, laskavosti, vzájemné pomoci a podpory, kterou vidím napříč celým internetem. Hlavně teda tým českým. Lidí šíjí roušky, kupují si navzájem potraviny, vaří pro sousedy, kteří se nemohou o sebe postarat. Česká televize připravuje pro seniory speciální stanici... Každý pomáhá jak může.Také tato nucená izolace více prospívá vzájemné komunikaci. Ať to zní skoro paradoxně. Lidí si píšou a volají aby se zeptali jak se má ten druhý, jak se cítí, jestli něco nepotřebuje. Rodiny jsou pospolu kde to jde, tráví společný čas, který nikdy dříve neměli.


Koronavirus zasáhl všude, někde se o tom hovoří více, někdy méně. Určitě nebude nikdo koho to mine (aspoň ne v civilizovaném světě, kde obecně nemáme zas tolik skutečných problémů). Dotkne se nás tato situace když ne zdravotně, tak emočně a finančně. To si uvědomujeme už teď. Jenže je to náš společný nepřítel, proti kterému můžeme vyhrát jen tak, že budeme táhnout za jeden provaz. Najednou můžeme cítit mnohem větší sounáležitost jeden s druhým i s celým světem. A to co nás jako lidí mohlo rozdělit, uzavřít hranice, uvěznit doma, - sjednotilo.


Také v lidech se projevuje veškerá kreativita, která třeba dlouho spala. S 8-hodinovým pracovním dnem a 3 kroužky u dětí, s domácností a zařizováním dovolené, jen těžko si člověk našel čas aby se jen tak nudil, a hledal jak se zabavit nebo zabavit děti. Lidí jedou ve flash-mobu na nejoriginálnější mýtí rukou, zpívají a hrají pro sousedy z balkonu, vymýšlejí nové společenské hry na dálku.Najednou máme veškerý čas, který potřebujeme abychom se věnovali sami sobě, svým rodinám i svému rozvoji. Už není výmluva, že se nemůžeme učit a rozvíjet, protože nemáme čas či peníze. Teď už máme tolik času kolik chceme a mnoho kurzů, časopisů, knihoven, muzeí, kino-festivalů jsou teď přístupné každému kdo je online, a to zadarmo.


Další dvě, poslední, ale neméně důležité momenty jsou: první - je to doba znovuzhodnocení vlastních priorit a hodnot, uvědomění čemu všemu jsme věnovali tolik energie, a jestli to fakt stojí za to. A druhý - je to krásná, příjemná a nutná přestávka pro náš domov, pro Zemi. Jen se podívejte na videa jaká je teď voda v Benátkách, jak se hrají delfíni v zátoce nebo proplouvají labutě.Přišel čas, zpomalení, analýzy vlastního života, prožití momentu teď a tady. Vzdáleně mi to připomíná mé #tichéportréty, jen v ohromném celosvětovém měřítku. My prostě někdy potřebujeme důvod, dovolení/donucení zvenku abychom se zastavili a poslouchali sama sebe. Určitě navenek vyplave mnoho problémů, a už se to tak i děje. Jenže abychom pořádně opravili střechu, musíme vědět kde nám do ní zatéká.


Teď procházíme něčím víc než jen karanténou. Pojďte využít ten čas maximálně dobře. Pojďte sdílet naše malé i velké karanténní radosti s ostatníma. Třeba to někomu dodá trochu úsměvu a světlá do domu. Máme na výběr, buď jen nadávat, nebo pochopit, přijmout, adaptovat se a připravit se na budoucnost.


Sdílejte své vtipné, dojemné, hezké momenty z karantény. Když mne označíme, tak to ještě ráda přidám i do vlastního stories (@nataliya_yashchuk a @nataliya_yashchuk_familyphoto). Šťastný člověk má lepší imunitu, je odolnější onemocněním, a také se lépe uzdravuje. Zítra je mezinárodní den Štěstí. Kdy jindy je lepší důvod začít, než rovnou dnes?


NatyFoto pořízené u Pavlíny v roce 2019, kdy kvůli neštovicím byli doma v karanténě.

bottom of page