top of page

eng| Fotografie - umění zpomalení a uvědomování

Je zajímavé sledovat jak se mění fotografie. Hodně se zajímám o reportážní a dokumentární fotografii, což nejvíc souvisí i s mojí rodinnou a svatební fotkou. Takže když je nějaká změna, novinka či transformace v jednom oboru, postupně vnímám jak to ovlivňuje i další žánry.Když se fotografie objevila v 19 století, její hlavní přednost vůči klasickému malířskému umění byla rychlost a realističnost. Od roku 1839 fotografické umění se pořád hnalo za rychlostí. Pro fotožurnalistů dost často bylo zásadní být někde jako první, najít téma, které ještě nikdo jiný nezpracoval, vyfotit to, co ostatní ještě nestihli. Foto příběhy z 80-tých let, kteří vyhrávali na World Press Photo a ukazovaly třeba operaci na srdci, dnes by nebyly "dost". Už nestačí ukázat něco unikátního, už nejde být první. Hlavně protože jakékoli téma již bylo vyfocené, ať se stane na světě cokoli, jsou tam lidi s chytrými mobily, kteří to zafixuji dříve než se k tomu může dostat jakýkoli profesionální fotograf.


Už dávno nejde o rychlost. Spíše účelem fotografie dnes je zpomalit, mít odstup, analyzovat, koukat pod povrch, upozorňovat na to, co není vidět jen tak na hezkém obrázku. Mluví se o tom v kole foto novinářů, ale stejně tak to ovlivňuje i rodinnou fotografii. Dnes svým mobilem dokážete zachytit krásnou fotografii z dovolené úplně sami. Profesionální technika je čím dále cenově dostupnější a mobily mají čím dále lepší software k vytvoření krásného obrázku.


Co teda můžu nabídnout já? Někdo, kdo se fotkou živí, někdo, kdo se o fotku hodně zajímá? Rozhodně nejde o rychlý snapchat rodiny. Naštěstí. Stejně to nikdy nebylo mým cílem. Ale můžu ukázat to, co vy namete šanci vidět, protože pro vás každý den je rutina, věci se opakují, stávají všedníma. Vy nemůžete vědět co pro vás bude mít tu výpovědní hodnotu a vůbec největší fotografickou hodnotu za 10 let. Ještě tam nejste. Ale já jo! I kvůli tomu ke kolika rodinám se dostanu, protože vidím jak rychle se mění vaše vlastní rodina, když ji vidím jednou za rok nebo i když třeba jednou za půl roku. Vám to přijde pořád stejné? Ale ono není. Stačí podívat se na vzpomínky z minulého roku na Facebooku. Teď už můžu naplno mluvit o tom, že nefotím pro vás dneska, fotím pro vás za 10 let.


Už si můžu dovolit říct, že mým úkolem je zpomalit. Fotografie už není o rychlosti. Je o vzpomínkách, hodnotách, o sdílení, o zkušenostech. Nevěříte? Tak se o tom můžeme promluvit za 5 let, a možná budou stačit i 2 roky.


P.S. I o tomto jednou za čas napíšu do svého newslettru. (přihlásit se můžete zde http://eepurl.com/dhb1AD)


Naty

bottom of page